Bu haberi yazdır
Ahmet Kandemir: "Alperen ve Şehmus kalacak"
Baş antrenörümüz Ahmet Kandemir, bir televizyon programına konuk oldu. Kandemir, programda açıklamalarda bulundu.  
Ahmet Kandemir: Alperen ve Şehmus kalacak

Ahmet Kandemir, Sports TV’de Basketbol Gecesi isimli programa konuk oldu. 

Deneyimli çalıştırıcının açıklamalarından satır başlarını huzurlarınıza taşıyoruz;

“Ben göreve koç olarak bşalamadım. Bu şekilde başlamak istemedim. Basketbol şubesinde daha kalıcı, uzun vadeli işler yapma gayesiyle gelmiştik. O yüzden de ben ilk önce bu işi altyapıyı yeniden yapılandırma konusunda direktör olarak göreve gelmiştim. Tabii sezon sonunda geçmişe dönüp baktığımızda çok ciddi borçlarımız vardı. Şubenin ayakta kalması çok zordu. Bu yüzden şubeyi tekrar borçsuz, kendi kendini yürütebilir hâle getirmek için de birtakım çalışmalar yapmıştık ve bu genç, dinamik kadro, uzun vadeli ekip planı da buradan başlamıştı. Bu sürecin Banvit’in yaşadığı sürece denk gelmesi de bize bu olanağı daha rahat hayata geçirme imkanı tanıdı.

Kandemir, göreve gelme süreci ile ilgili şunları söyledi:

“(Koç değişikliği sürecinde) başka bazı koçlarla konuştuk ama şu andaki bulunduğumuz durum nedeniyle insanların önüne çok sağlıklı şeyler koyacak durumda değildik. Daha sonra ben özellikle de başkanın ricası üzerine bu işe girdim. Çok istemiyordum, çünkü kulübün genel yapısının bozulmasını istemiyordum.”

Derbi galibiyetindeki oyuncu tercihleri ile ilgili Kandemir şöyle konuştu:

“Bizim sekiz haftalık çok önemli bir performansımız vardı, çok ciddi galibiyetler aldık. Sürekli galibiyetle takımı getirmek, takımda özgüveni artırınca hata yapma payını da beraberinde getirdi. Sonraki Pınar Karşıyaka ve özellikle hiç beklemediğimiz şekilde Bursaspor maçını kaybettik içeride. Dönem dönem genç takımlarda bu durum oluşur. Ama fiziksel bir düşüşümüzün olması söz konusu değil çünkü çok iyi antrenman yapıyoruz. Tamamen mental bir düşüştü. Sürekli olarak özellikle bazı basın, medya ve sosyal medyada Alperen, Furkan ve diğer oyuncularımız için sürekli sanki başka takıma gideceklermiş, başka takımlar istiyormuş gibi haberler dolaşmaya başladı. Sanki bunu bulmuş gibi yazanlar da oldu. Herkes sosyal medyayı takip ediyor.

Ben oyuncuların bundan etkilendiğini düşünüyorum. Etkilenince biraz daha son özellikle Bursaspor maçında takım olgusunun dışında bir performans ortaya koydular. O yüzden Fenerbahçe maçında tamamen takımı fabrika ayarlarına geri döndürecek birtakım hamleler yapmamız gerekiyordu. Onlar bu takımın önemli oyuncuları ama takımın bir parçası onlar da ve bunu da bilmek zorundalar. Bunu bildikleri zaman kendi basketbollarını geliştirirler.”

Derbi galibiyetini değerlendiren Kandemir, şunları söyledi:

“Sezon başından beri birçok sakatlık yaşadık ama hiçbirini gündeme getirmedik. Ercan Osmani’den çok uzun süredir faydalanamıyoruz. Mehmet Yağmur yaklaşık üç hafta oynayamadı. Bu maçta Markell Johnson oynayamadı. Çünkü biz normal sistemi artık kişilerden çıkarıp bir takım olgusunun üzerine getirmeye başlamıştık. Bu yüzden de hiçbir eksiğimizi eksik olarak dile getirmedik. Bundan sonra da dile getirmeyeceğiz. Eksik olsak bile…

Fenerbahçe Beko’nun EuroLeague’de son haftalarda inanılmaz bir form durumu var. Çok yüksek kapasite ile oynuyorlar. Takımdaki tüm eksik parçalarını giderdiler ve hep beraber çok iyi oynamaya başladılar. Bu yüzden onları da EuroLeague’de bu son dönemdeki yükseliş için tebrik ediyorum. Tabii iki maç oynamışlardı ve bence fiziksel olarak yorgun olmaları mümkün değil ama mental olarak yorgun olabilirlerdi. Çünkü şöyle düşündüğünüzde zaten Fenerbahçe Beko’da EuroLeague’de Türk oyuncular çok fazla süre almıyor zaten. Bu oyuncular Türkiye Ligi’nde daha çok oynuyorlar. Artı bir de zaten 10 tane yabancısı var. O yüzden daha fazla dinlenmiş olan beşini burada kullanbilirlerdi.

Burada şu da var: Sezon başında da aynı şeyi söyledik. Fenerbahçe ve Efes‘e karşı bu sorunu yaşıyoruz. Bu takımlara karşı hangi kadro ile oynayacağınızı ancak sahada görebiliyorsunuz. Sezon başında ben bunu TBF’ye özellikle ilettim. İnsanlar kendi kadrolarında kaç yabancı bulundururlarsa bulundursunlar ama maçtan 24 saat önce en az altı tane oyuncuyu bildirmek zorunda olsunlar. Çünkü karşı tarafın onlar için hazırlanma hakkı olduğunu düşünüyorum ben bu konuda. En azından altı oyuncu açıklansın, bir sakatlık veya hastalık olursa biri değişsin. Ama biz Fenerbahçe ve Efes maçlarından önce fal açıyoruz kimin oynayıp oynamayacağına dair. Bence biraz eşitlik ilkesine aykırı.

Maça gelirsek Fenerbahçe maça çok iyi başladı. Çok iyi topu çevirdiler, çok boş atış buldular ve son haftalardaki yüksek yüzdelerini bize karşı da yakaladılar. Fakat oyunun devamında biz tempoyu da biraz düşürüp topu çok çevirmek istiyorduk. Dönem dönem bunu çok iyi yaptığımızı düşünüyorum. Maçın sonunda Fenerbahçe de kazanabilirdi çünkü iki taraf da kazanacak noktaya gelmişti fakat sezon başından beri biz hep Alperen ve Furkan’ı birbirlerinin alternatifi gibi oynatıyorduk fakat Ercan Osmani’nin de sakatlığının uzaması ile bundan sonraki dönemlerde ikisini birlikte oynatmak istiyoruz. Bunu daha önce bir maçta denemiştik. Bu maçta biraz daha fazla denedik ama bunun süresini artıracağız.”

Alperen Şengün, Şehmus Hazer gibi isimlere dair transfer iddiaları ile ilgili deneyimli koç şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu oyuncularla sezon sonuna kadar birlikteyiz. Bu konuda hiç kimsenin Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde farklı bir düşüncesi yok. Yazılanlar çizilenler tamamen bizim dışımızda olan şeylerdir. Bu iki oyuncunun gösterdiği performansla istenilir olması gayet normal çünkü çok iyi performans gösteriyorlar fakat biz bu projeye devam ettiğimiz, geri adım atmadığımız sürece… Bizde daha çok yetenekli oyuncu var, bu iki isim ile sınırlı değil. Bu transfer haberleri galiba bizim sürekli başımıza gelecek. Bundan sonra da başka oyuncularla ilgili gelecek. Biz artık bununla yaşamayı öğreneceğiz.”

Kandemir ayrıca birkaç yıl içerisinde tamamen Türk oyunculardan oluşan bir takımla Avrupa’nın önemli liglerinde oynamak istediklerini dile getirdi.

Karakartal mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Yorum Yaz

Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bizi Takip Edin
Karakartal Twitter Karakartal Facebook Page Karakartal RSS Karakartal İphone Karakartal Mobil
En çok okunan haberler

TÜMÜ