Bu haberi yazdır
2. Futbol Zirvesi sona erdi
Türk ve dünya sporunun önemli isimlerinin de yer aldığı 2. Futbol Zirvesi başladı.  
2. Futbol Zirvesi sona erdi

Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Futbol Zirvesi başladı.

Zirvede konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya yapılacak yeni bir stadyumun müjdesini verdi. 

Zirvede kulüp başkanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın ardından fotoğraf için sahneye çağrıldı. Bu sırada Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ile bir araya gelmemek için çaba sarf etti. Daha sonra sahnedekiler Yıldırım'ı Demirören'in yanına yönlendirdi. Fotoğraf çekiminin ardından sahnenin arka tarafına yönelen Aziz Yıldırım'ı bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan yanına davet ederek, Dursun Özbek ile tokalaşmalarını istedi.  İkili Cumhurbaşkanı'nın isteğini kırmazken ortaya renkli görüntüler çıktı. En çok merak edilense Aziz Yıldırım ile Muharrem Usta'nın yan yana gelip gelmeyecekleriydi. Beklenti gerçekleşmedi ve ikilinin arasında Göksel Gümüşdağ yer aldı.

2. Futbol Zirvesi'ne Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Fenerbahçe Başkanı Aziz YıldırımBeşiktaş Başkanı Fikret OrmanTürkiye Futbol Direktörü Fatih TerimKonyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Bursaspor Başkanı Ali Ay, Barcelona'da forma giyen Milli yıldızımız Arda Turan, hakemler Bülent Yıldırım ve Ali Palabıyık, Fenerbahçe'nin kaptanı Volkan Demirel ile Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu ile Volkan Babacan ve teknik direktör Abdullah Avcı da katılımcılar arasında yer alıyor. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "FUTBOL DİRENİŞTİR, MEYDAN OKUMADIR"

"Kulüpler Birliği, yönetimini 2 senedir 18 takımın tamamıyla toplanmayı başardığı için Süper Lig kulüplerini temsil ettiği için kutluyorum. Kulüpler Birliği'nin gayretlerini takip ettim, ediyorum. Futbolumuz dünya ve Avrupa standartlarına biraz daha yaklaştıracağını umuyorum.

Sporun, özellile futbolun kaynaştıran, farklı karakterleri ve hikayeleri bir araya getiren yönlerini biliyoruz. Günümüzde futbol, herhangi bir spor olmanın ötesinde anlamalara sahiptir. Futbolda fedakarlık, centilmenlik, dostluk ve dayanışma vardır. Bu oyunda kazanmak için sahaya çıkan oyuncuların bireysel yeteneklrei yanında, teknik desteğe, hep birlikte sergileyecekleri uyuma ihtiyaç vardır. Futbolcusuna, hakeme, teknik kadroya kadar oluşan birliktelik tribünlere de heyecan verecektir. Bitiş düdüğüne kadar pes etmemeyi gerektiren bir oyunda ümitsizliğe yer yoktur. Hele hele son zamanlarda mağlup olan dünya futbolunun marka takımlarının, rövanşı nasıl çevirdiklerini gördük. Futbol tarihi, hezimetin kıyısından dönüp muhteşem zaferlere şahittir. Futbol bir direniştir, bir meydan okumadır."

"BİR ARENA'YA, BİR FENERBAHÇE STADI'NA BAKIYORUM"

"Afrika çöllerinden, Brezilya gecekondularına kadar kenar mahalle çocuklarının kurtuluş umudu olan bir oyundan bahsediyorum. Bu bizim çocukluğumuzun da hikayesidir. Yazın top toprak, kışın çamur içinde oynayanlar için futbol parlak bir geleceğe çıkan yolun adıdır. Şimdi Beşiktaş'ın bir Arena'sını, bir de Şeref Stadı'nı düşünüyorum. Bir Fenerbahçe Stadyumu'na bakıyorum, bir de Dereağzı'ndaki hazırlık yapılan eski yere. Nereden nereye."

"METİN OKTAY'I, LEFTER'İ, BABA HAKKI'YI, DOZER CEMİL'İ YAD EDİYORUM"

"Futbol kendi kahramanlarını üretir. Öyle futbolcular vardır ki, biz onları yetenekleriyle değil dürüstlükleriyle, efendilikleriyle, örnekliğiyle de hatırlarız. Kaleci Lastik Ömer'in fiadesiyle, gözlerin bile göremediği şimşek şutlar atan Metin Oktay'ı böyle hatırlarız. Futbolun Ordinaryüsü Lefter'i böyle hatırlıyoruz. Tek başına bir takım olan Baba Hakkı'yı böyle hatırlıyoruz. Hiçbir maddi kazancı olmadan, tutkuyla bağlandığı takıma ömrünü vakfetmiş Dozer Cemil'i böyle hatırlıyoruz. Pele'yi, Zidane'ı, Ronaldo'yu, Baggio'yu, Müller'i böyle hatırlıyoruz. Formasını giydikleri kulübe, içinden çıktıkları topluma yaptıkları katkıyı takdir ediyoruz. İlham kaynağı olmuş tüm futbolcuları tazimle yad ediyorum."

"19 MAYIS STADI'NI YIKIYORUZ, 35-40 BİN KAPASİTELİ STAD YAPACAĞIZ"

"Ankara 19 Mayıs Stadı'nı yıkacağız yerine 35-40 bin kişilik stat yapacağız. Türkiye genelinde toplamda 27 stat projemiz vardı. Bunların 9'u faaliyete girdi. Toplam seyirci kapasitesi 700 bin. Olimpiyatları hak etmemize rağmen bize vermediler. Orada dönen dolapları çok iyi biliyorum"

Hakkımız olduğu halde olimpiyatları bize vermediler. Orada dönen dolaplara şahit oldum, biliyorum ama anlatmayacağım."

"BİZZAT YAŞADIM MAALESEF ÇOK CİDDİ DOLAPLAR DÖNÜYOR"

Olimpiyatlara da değinen Erdoğan, "Ülkemize henüz olimpiyatları getirememiş olabiliriz ama burada dönen dolapları da biliyorsunuz. Bizzat yaşadım maalesef çok ciddi dolaplar dönüyor. Hakkımız olduğu halde bize olimpiyatları vermediler. Bir kere olimpiyat yapmış olanlara, ikinci kez olimpiyatlar verdiler. Oralarda dönen dolaplara da bizzat şahit oldum, gördüm, biliyorum" dedi.

Sporda şiddetin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde önemli ölçüde azalttığımız sporda şiddeti de önümüzdeki süreçte alacağımız ilave tedbirlerle çok düşük seviyelere getireceğimize inanıyorum. Bir yasal düzenleme talebi olduğunu biliyorum. Bu yasal düzenlemeyle alakalı da şüphesiz ki federasyonun, Kulüpler Birliği'nin, tüm kulüplerle ortaklaşa, iyi çalışarak hazırlayıp sunacakları böyle bir teklifi inşallah parlamentomuz da süratle çıkaracaktır, buna inanıyorum" şeklinde konuştu.

"FUTBOL GÖRSEL BİR ZİYARETTİR" 

Konuşmasında spordaki yatırımlardan bahseden Erdoğan, Beşiktaş'ın yeni stadını da örnek verdi. Erdoğan, "Açık ara mağlup olan dünya futbolunun marka takımlarının rövanşlarda nasıl kazandığını görüyoruz. Ben bugün bir Şeref Stadını bir de Vodafone Arena'yı düşünüyorum nereden nereye. Bu imkanların hiçbirine sahip olmayan kulüplerimizin olduğunu da biliyorum ama Türkiye nereden nereye geldi görmemiz lazım. Futbol görsel bir ziyarettir. Öyle futbolcular vardır ki biz onları sadece yetenekleriyle değil aynı zamanda dürüstlükleri, efendilikleriyle de hatırlarız. Kaleci Lastik Ömer'in ifadesiyle gözlerin bile yakalaması güç olan şiddetle şut çeken Metin Oktay'ı, Fenerbahçe ile özdeşleşen belki de dünyanın en kabiliyetli futbolcularından Lefter'i böyle hatırlıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan katılımcılara plaket

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Gümüşdağ, açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir plaket takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirveye konuşmacı olarak katılan isimlere birer plaket verdi.

Erdoğan, kulüp başkanlarının sahneye çıktığı sırada Galatasaray Başkanı Özbek ile Fenerbahçe Başkanı Yıldırım'ı yanına aldı. İki başkan, Erdoğan'ın yanında el sıkıştı.

Zirvede farklı başlıklarla çeşitli oturumlar gerçekleştirilecek.

BAKAN KILIÇ: "EURO 2024'ÜN EN KUVVETLİ ADAYIYIZ"

Türkiye'nin EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olduğunu hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 14 yılda gerçekleştirdiği tesisleşme hamlesine işaret ederek şöyle dedi:

"Başbakanlık döneminizde başlatmış olduğunuz tesisleşme hamlesiyle şu anda gelmiş olduğumuz noktada 20 stadyumun inşası bitmiş olacak inşallah. 9 tanesi bitti, 14'ü devam ediyor. Ülkemizin ulaşım, konaklama alt yapısı aynı zamanda misafirperverliği ve en önemlisi de sizlerin çizmiş olduğu vizyondaki ilerlemeyle biz EURO 2024'ün en kuvvetli adayıyız. Rakibimiz Almanya ancak daha önceki yıllarda hem Dünya Şampiyonası hem de Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmış olmasından dolayı zannediyorum ki Türkiye'nin bu anlamda şansı daha fazla. Tabii ki sadece bu anlamda değil. Daha önce zat-ı devletlerinizin, dile getirmiş olduğu gibi; Türk misafirperverliğini tüm dünyaya bir kere daha gösterme ve haykırma gücümüz olacak. Biz buna inanıyoruz."

"Zımpara gibi sahalardan dünya klasmanında birincilikler elde eden tesislere"

Bakan Çağatay Kılıç, 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşundan itibaren 2002 yılına kadar yapılan spor tesisi yatırımının 1,550 civarında olduğunu belirterek, "Sadece 2002 yılından bugüne kadar yapılan spor tesis yatırımı 1,650'yi geçmiş durumda" dedi.

"Tesis yapmak yetmez, ama tesisiniz olmazsa da sporcu yetiştirebileceğiniz yer olmaz" diyen Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın futbol oynadığı dönemlerdeki zımpara gibi, tribünleri olmayan, fiziki imkanları açısından gerçekten sıkıntılı olan sahalardan, bugün dünyanın gıptayla baktığı, yarışmalara giren ve dünya klasmanında birincilikler, ikincilikler, üçüncülükler elde eden tesislere gelindiğini vurguladı. Bu durumu "gerçekten çok büyük bir devrim" olarak nitelendiren Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanım zatı devletlerinin spora ve sporcuya olan katkısı ve destekleri ile gerçekten çok farklı bir noktaya gelmiş durumdayız. Daha da ilerlememiz gerekiyor, amacımız da bu. Ama dünyaya bazı görüntüler gittiğinde biliyorum ki siz de çok keyif alıyorsunuz. Ve biliyorum bugün futbol arenasındayız, futbol camiasıyla bir aradayız ve çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Euro 2016'nın finalinde Sayın Yıldırım Demirören beyefendi ile oradaydık. Maçta sahaya çıkarken bilmiyorum hatırlıyor musunuz ama çok ilginç bir manzara yaşandı. Sahanın içerisinde güveler bir anda zeminden çıktılar ve ortam bir anda yoğun bir şekilde güveler ile kaplandı. Euro 2016 Fransa'da olağanüstü halde yapıldı. Gördük ve izledik, sokaklarda caddelerde yoğun güvenlik önlemleri alınmış ağır silahlı makineli tüfekler ile nöbet tutan askerin gölgesi altında yapıldı. Euro 2016 ya giden yolda Fransa cumhurbaşkanının bulunduğu stadyumda Almanya ve Fransa milli maçı oynanırken 4 tane intihar bombacısı terörist, Fransa'da ortalığı birbirine kattı. Bir tanesi kapının önüne kadar geldi ve orada patlattı. Ama hiç kimse Euro 2016'nın Fransa'dan alınması gerektiğini, orada oynanmaması gerektiğini konuşmadı. Ancak ve ancak şunu söylüyoruz. Birik ve beraberlik sporun birleştirici gücü ile kurulacaksa sakın ama sakın Türkiye'ye karşı ikiyüzlü ve çifte standartlı yaklaşımlar içinde olmasınlar. Türkiye güçlü bir ülkedir. Türkiye, bölgesinde söyleyecek sözü olan ve dinlenen bir ülkedir. Türkiye'nin sesini ve sözünü yükselten politikalarla yolumuzu açtığınız için sayın Cumhurbaşkanım size şükranlarımızı sunuyoruz ve diyoruz ki 16 Nisan günü inşallah Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine 'evet' diyerek çok daha hızlı ve kuvvetli bir şekilde ilerleyeceğiz."

DEMİRÖREN: "ÜLKEYLE BİRLİKTE FUTBOLUMUZ DA GÜÇLENDİ"

"Ekonomimiz düzelmeye başladıkça, ülkemiz güçlenmeye başladıkça futbolumuz da güçlendi. Ekonomisi ve ülkesi güçlü ülkeler futbolda söz sahibi oluyorlar"

Demirören; dünya futboluna bakıldığında başarılı ülkelerin ekonomisinin ve devlet yapısının güçlü olması durumunda bu ülkelerin futbolda söz sahibi olduğunu, Türkiye'nin de ekonomisi düzelmeye başladıkça, ülke güçlenmeye başladıkça futbolumuzun da güçlendiğini ve o yüzden yabancı yatırımcıların bizlere güvenerek süper lige 600 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade etti.

Yıldırım Demirören konuşmasını; "Daha güçlü bir Türkiye için 17 Nisan sabahı evet diyen bir Türkiye ile uyanmak dileğiyle" diyerek tamamladı.

GÜMÜŞDAĞ: "BAŞARI, İHALEYLE DOĞRUDAN ALAKALIYDI"

Yayın ihalesinde elde edilecek gelir, futbol kulüpleri için çok önemli bir kaynak haline geldi. Başarı, ihaleyle doğrudan alakalıydı. Türk futbolun değerini artırmak için çalıştık ve başarılı bir süreç geçirdik. Cumhurbaşkanımız'ın futbola yönelik desteği bu kadar büyük olmasaydı, TFF Başkanı Demirören bu kadar uyumlu olmasaydı, bunu başaramazdık.

Yayın ihalesinde rekor bir bedel olan 5 yıl 3 milyar dolara satın alan, bu zirvenin yayın sponsoru beIN'in müdürü dostum Yusuf Bey'e teşekkür ediyorum."

"Video hakemlik zorunluluk olacaktır"

"Bu sezonun ilk Kulüpler Birliği toplantısında deplasman yasağını kaldırdık.

Video hakem konusunda bize destek veren tüm kulüplere teşekkür ederiz. Her hafta hakem hataları konuşuyoruz. Video hakem, gelecekte zorunluluk olacaktır. Bundesliga, 2017/18'de video hakemliğe geçecektir. Bir an evvel hayata geçmesini arzu ediyoruz."

ERIC ABIDAL: "TÜRKİYE'DE SEVİYE ÇOK YÜKSELİYOR"

 "Türk futbolu gelişiyor, birçok iyi takım var. Burada bulunmaktan ötürü mutlu oluyorum. Biliyoruz ki kimi oyuncular, seviyenin çok yüksek olmasından ötürü burada oynamak istiyorlar. Taraftar, tutkulu bir atmosfer yaratıyor. Bu nedenlye birçok oyuncu buraya gelmek istiyor."

Abidal'in Lyon-Beşiktaş eşleşmesi yorumu...

"İki büyük maç olacak. İki takım da çok golcü ve kupayı kazanmak istiyor. Türkiye'deki atmosferi iyi biliyoruz. Lyon'daki atmosfer de iyi olacak. Lyon benim doğduğum şehir, eski kulübüm. Bir favorim yok ama iki fantastik maç izleyeceğiz.

Lyon'un çok iyi bir takımı var. Her top için savaşıyorlar. Takım ruhları çok iyi. Lyon'un güçlü yönleri bunlar. Futbolda mantık işlemez. Şampiyonlar Ligi maçlarında bunu gördük. Bu eşleşmede de benzer maçlar izleyeceğiz. Beşiktaş, her top için savaşacaktır. Bu eşleşmeyi geçmenin anahtar noktası bu."

FATİH TERİM: "FUTBOLUN HER TÜRLÜSÜ KONUŞULACAK"

"Futbolun her türlü unsuru konuşuluyor. Futbolun her türlüsü uzmanlar tarafından konuşulacak. Futbola ait ne biliyor, ne bilmiyorsanız uzmanlar tarafından bu konudaki bilirkişiler tarafından futbolun bütün birimlerin inceleyebilir, analiz edebilirsiniz. Bilmediğiniz varsa öğrenebilirsiniz. İşin tekniği, taktiği, yayını, stadyumu velhasıl ilgilendiren her şey konuşuluyor. Tatminkar bir zirve olacaktır.

Çok önemli konuklar var. Ülkemize hem oynamış, hem bu işin başka tarafından tutan şöhretli isimler burada. Bana göre zirveye bir anlam katacaktır, bir güzellik katacaktır. Futbolun başka ağızlar tarafından, başka milletler tarafından bakıldığına da görmek açısından önemli."

"Birkaç oyuncumuz daha var, Ümit Milli'de"

"Önümüzdeki maç Finlandiya. arkasından hazırlık maç ıvar, ilk defa Eskişehir'de. Gençlere önem veriyoruz. Tecrübeli elemanlarımızı saklıyoruz ama gençlerimiz geleceğimiz. Teşekkürlerini, uzun yıllar o formayı giyecek verecek. Birkaç oyuncumuz daha var, şimdilik Ümit Milli'de. Arkasında A Milli olacaklar. Finlandiya ve Kosova maçları sonrası gruptaki durumumuz daha değişik olacak."

EMRE BELÖZOĞLU: "KONUŞULMASI GEREKEN PROBLEMLER VAR"

"Bir sporcu olarak bu zirve çok önemli. Avrupa'da birçok ülkede futbol oynadım. Oradaki organizasyonlara oynayan futbolcular çok alışkın. Burada Kulüpler Birliği ile bu organizasyonlar arttı. Futbol ailesinin buluşup problemlerini konuşması gereken konular var. Aktif bir oyuncu olarak organizasyonları değerli buluyorum."

"Sonuna kadar yarışta olacağız"

"Kazanmak için oynadık. Maç bize geldi. Bu seviyede artık önde oynama isteğimiz olan rakipler farklı oynuyor. Başakşehir'e karşı büyük takım olgusu oluştu. 9 hafta var, ligin sonuna kadar bu konumda tutunmaya çalışacağız. Beşiktaş ile aramızda 2 puan var. Hata yapmalarını bekleyeceğiz. Biz de elimizden geldiğince az hata yapacağız. O seviyede oynamış oyuncu grubunun da buna alışması gerekiyor. Biz, Beşiktaş'a göre daha az tecrübesi olan takımız. İnşallah da sezon sonunda, sonuç ne olursa olsun çok önemli bir sene oldu."

Karakartal mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Yorum Yaz

Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bizi Takip Edin
Karakartal google+ Karakartal Twitter Karakartal Facebook Page Karakartal RSS Karakartal �phone Karakartal Mobil
En çok okunan haberler
Lada 2110
Lada 2110 - Vega Sedan 1.5i
10.000 TL
Mitsubishi Outlander
Mitsubishi ASX 1,6 SUV FULL FULL DONANIM
2.011 TL
Fiat Fiorino
13 PEŞİN 1050 TL SENETLE VADELİ 1.3 DİZE
27.500 TL
Fargo / Desoto Kamyonet
ANKARADA ORJİNAL 2000 MODEL ANKARA ACIK
24.000 TL